tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Aşık Olun | Türkan Şoray | TEDxIstanbul
Viewed 9 times
Added Aug 25, 2016
Share this story
Email
Embed
"Zaman zaman ne kadar şanslı olduğumu düşünür ve mutlu hissederim, çünkü hayatım boyunca çok sevdiğim bir işi yaparak yaşadım." diye sözlerine başlayan Türkan Şoray, sinemaya duyduğu aşk ve adanmışlık ile işinin kendisi için nasıl bir okul olduğunu anlatıyor. Rol aldığı filmlerde karşısına çıkan replikler ile sevginin gücünü ve değerini öğrenen Şoray, aslında hepimizin kolektif hafızasına kazınmış bir repliği tekrar hatırlatıyor: "Sevgi, emektir."

28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul’da doğan Türkan Şoray, 1960’larda başlayan oyunculuk kariyerinde Türk sinemasının en ünlü kadın oyuncusu konumuna gelmiştir. Ayrıca senaryo ve yönetmenlik çalışmaları bulunan Şoray, sinema dünyasına damgasını vurmuş ve Sultan lakabını almıştır. Acı Hayat filminde sergilediği rol ile ödül alan, kariyerinde toplamda 222 filme imza atan Türkan Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde UNICEF tarafından iyi niyet elçisi seçilmiştir. Türk sinemasının unutulmazları arasına giren Şoray, “Vesikalı Yarim” ve “Selvi Boylum Al Yazmalım” gibi filmlerdeki unutulmaz performansıyla hatırlanmaktadır.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx