tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Bir Çokseslilik Öyküsü | Dolce & Janusz Szprot | TEDxAnkaraCitadel
Viewed 1 time
Added Jun 27, 2016
Share this story
Email
Embed
Besteci, aranjör ve caz piyanisti olan Janusz Szprot’a, performansında, DOLCE Caz Vokal Grubu eşlik ediyor. Üç vokalist, grubu birlikte çalışmaya motive eden unsurlardan bahsederek, şarkılara yaptıkları kendilerine özgü dokunuşlardan örnekler veriyor.

Caz standartlarının çok sesli aranjmanlarını orkestra eşliğinde yorumlayan Dolce Caz Vokal Grubu, ODTÜ mezunu üç vokal, Merve Erdal, Duygu Yücesoy ve Damla Güneş tarafından 2011’de Ankara’da kuruldu. Müzikal tiyatrodan flamenkoya, cazdan koral müziğe uzanan farklı müzik deneyimlerini Dolce’de birleştiren sanatçılar, 1940’ların Andrews Sisters şarkılarından kendi aranjmanlarına, gospel ve müzikallere uzanan geniş repertuvarlarını konserlerinde koreografi eşliğinde sunuyorlar. Teması vokal olan 17. Ankara Caz Festivali kapsamında da sahne alan Dolce, yerli ve yabancı caz müzisyenleriyle Ankara ve İstanbul’da çeşitli konser, festival ve klüp etkinliklerinde yer almakta, armonik caz vokalin ülkemizde yaygınlaşmasına ve beğenisine katkıda bulunmaktadır.

Janusz Szprot bir caz piyanisti , besteci ve aranjör ve çeşitli topluluklara liderlik yapmıştır. Bunlardan birkaçı "SAMI SWOI”, BLUES DUO "SZ - SZ" (saksofoncu Tomasz Szukalski ile birlikte), the POLISH-TURKISH JAZZ FORMATION, ve YOUNG@HEARTS - dır. Sanatçı Varşova , Polonya'da büyüdü ve eğitim gördü . 1990 yılında Bilkent Üniversitesi’ nde Caz .alışmaları birimi kurucusu ve uzun zaman Direktörü olarak çalışmaya başladığından beri yoğun programını yürütmekte ve konser performansları, piyano eğitmenliği, müzikolog, geçmiş ve mevcut öğrencilerine eğitimci ve mentorluk olarak çalışmalarını yürütmektedir. Yakın dönemde Janusz Szprot, Alanya HEP Üniversitesi'nde görev almaktadır.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx