tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Bisikletle Rüzgara Karşı Gelmek | Yiğit Tekşen | TEDxYouth@TEVITOL
Viewed 2 times
Added Jul 21, 2016
Share this story
Email
Embed
Bisiklet ve maceraya adanmış bir hayatı var Yiğit Tekşen'in. İki teker üzerinde dünyayı gezmiş, hipotermi tehlikesi atlatmış. Bunca tehlikeye rağmen, pedal çevirmiş ve hiç pes etmemiş. Bisiklete asla basit bakmamış ve bisikletin her parçası adeta onun için hayattan bir parçaymış.

Liseyi Saint Joseph'te okudu. Sabancı Üniversitesi Mekanik ve Nanoteknoloji bölümlerini bitirdikten sonra İsviçre'de EPFL'de enerji alanında çalıştı. Lisans eğitiminin hemen ardından Sabancı Üniversitesi Enerji Teknolojileri ve Yönetim yüksek lisansına başladı. Aynı anda uluslararası bir şirkette etkinlik ve pazarlama üzerine çalıştıktan sonra enerji sektörüne geçti. Bir süre soonra kendi tabiriyle "Şehirde tozlanıp kaybettiği benliğini tekrar kazanmak ve hatırlamak için tüm şalterleri kapattı." İstifa eden Yiğit, sponsorları Fasshane ve The North Face'in desteği ile bisikleti Napoleon'u alıp, 2014 yılının Eylül ayında İran'a uçtu. Dünyanın en yüksek ikinci yolu olan Pamir dağlarını kışın bisikletle ilk geçenlerden biri oldu. Yolculuktan döndüğünden beri bir şirkette araştırmacı olarak çalışıyor.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx