tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Chef8 | Zeki Açıköz | TEDxAnkaraCitadel
Viewed 4 times
Added Jun 27, 2016
Share this story
Email
Embed
İnsanları, çocukluklarında yedikleri ve özlemle andıkları lezzetlerle tekrar buluşturan Master Şef Zeki Açıköz, yöresel lezzetleri özgün halleriyle sunuyor, kişileri ve kültürleri mutfakta birleştiriyor.

Bolu Mengen doğumlu Zeki Açıköz, 1979 yılından beri aşçı olarak çeşitli otel ve restoranlarda çalıştı. 1991 yılında Ankara Sheraton & Lugal Hotel and Convention Center bünyesinde çalışmaya başladı ve 2000 yılında Executive Chef oldu.
2000 yılından beri bir çok organizasyonun ev sahipliğini yapan Zeki Açıköz, dünyaca ünlü kişiler için mönüler hazırlamıştır. Halen 21 derneğin bağlı olduğu Türkiye Aşçılar Federasyonu’nun (TAFED) üçüncü dönem başkanlığını yürütmektedir.
Yurtiçinde ve yurtdışında Türk mutfağı ve yemek kültürünü tanıtmak amacı ile birçok çalışmada bulunan Açıköz, Chaines des Rotisseurs ( Uluslararası Gastronomi Derneği ) dernek üyesidir. Ayrıca World Association of Chefs Societies’nin Türkiye’deki tek resmi jürisidir.
Uluslararası platformlarda Türkiye’yi ve Türk mutfağını tanıtmaktadır. 2009 yılından beri Atılım Üniversitesi Turizm Bölümünde mutfak dersi vermektedir. Çeşitli televizyon kanallarında yemek programları yapmaktadır.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx