tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Dobré bývanie je viac ako len dobrý byt | Renáta Jaffé | TEDxBratislava
Viewed 1 time
Added Oct 13, 2016
Share this story
Email
Embed
Mnoho z náš rieši klasickú dilemu: kúpiť novostavbu od developera alebo zrekonštruovať starší byt. Dá sa to však aj inak. Renáta nám vo svojom pútavom rozprávaní predstaví koncept tzv. co-housingu, bývania podľa individuálnych a spoločných komunitných predstáv.

Renáta od roku 2000 žije v Berlíne, kam odišla študovať. V multikultúrnej nemeckej metropole sa nakoniec zabývala, vydala, založila si rodinu a s tým prišla aj dilema – ako budeme bývať. So spriatelenými rodinami a známymi sa rozhodli kúpiť jeden z posledných komunálnych pozemkov v západnom centre Berlína a začali plánovať vlastný viacgeneračný bytový dom v rámci tzv. Baugruppe alebo co-housingu. Táto forma bývania sa vyznačuje okrem snahy stavať lacnejšie bez platenia vysokých developerských poplatkov najmä vytvorením udržateľného individualizovaného bývania so silným sociálnym aspektom. Cieľom ich spoločnej niekoľkoročnej snahy je bývanie na mieru v aktívnom susedskom spoločenstve so spoločnými záhradnými priestormi a dielničkou.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx