tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Jsem věcař / I am collecting stuff | Tomáš Třeštík | TEDxOstrava
Viewed 1 time
Added Oct 12, 2016
Share this story
Email
Embed
Tomáš se snaží o to, aby jeho fotky měly přesah a zajímaly i lidi, kteří ho neznají.Nechejte se inspirovat Tomášem. Jaké to je mít práci doma a jak ji propojit s rodinným životem, je to radost? /
Tomas tries to make his photos with overlap. Let be inspired by Tomas. What is it like to have a job at home, and whether and how is it possible to connect and balance it with family? Is it happiness and joy?

Tomáš Třeštík má asi nejznámější balkon v České republice, protože na něm rád fotí známé i méně známé tváře. Svůj ateliér má doma a tak je jeho ateliérem i celý jeho byt, kde žije se svojí rodinou. Syn dokumentaristky Heleny Třeštíkové, absolvent fotografie na FAMU, portrétní a reklamní fotograf, který v poslední době fotí také osobní dokumenty na svůj telefon / Tomas Třeštík has probably the most famous balcony in the Czech Republic because he likes to take pictures of different people on his balcony. He has his atelier at home, so the whole flat, where he lives with his family, is his atelier.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx