tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Radost s bílou hůlkou/Hapiness with white cane | Zuzana Habáňová | TEDxOstrava
Viewed 3 times
Added Oct 12, 2016
Share this story
Email
Embed
Radost z nezávislého cestování, poznávání nového a také z toho, jak se k ní lidé v těchto „nebezpečných“ krajích chovají je to, co ji na cestách baví a je to také inspirací pro nás zdravé. Jaké to je téměř nevidět a přesto se vydávat prozkoumávat svět jako nezávislý cestovatel do zemí tak zvaného třetího světa jako je Irán, Irák, Kurdistán, Filipíny, Bosna či Kosovo? / The joy of independent traveling, learning new things, and from the way to her people in these "dangerous" regions behave is what she enjoys on traveling and is also an inspiration to us, healthy people. How do you feel if you are purblind but you explore the world as an independent traveler into the countries of the so-called third world, like Iran, Iraq, Kurdistan, Philippines, Bosnia, and Kosovo?

Zuzce cukrovka, kterou trpí od dětství, v dospělosti poničila oční sítnici a nyní je těžce slabozraká, vidí zhruba 10 % na pravé oko. Přesto nesedí doma a nežehrá na osud, ale naopak se ráda vydává do vzdálených koutů poznávat místní lidi a kulturu, což ji vždy lákalo.
Vykonala také Svatojakubskou cestu z Porta do Santiaga de Compostela (asi 300 km), kam vzala i svého otce, který do té doby nikdy do ciziny na vlastní pěst necestoval. / Diabetes, that Zuzana has from her childhood, damaged her retina and Zuzka is now severely purblind, she sees roughly 10% on her right eye. Still, she does not sit at home, but rather travels around the world, gets to know local people and culture.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx