tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Sürdürülebilirliğe Çıkan Çaputtan Bir Yol | Yasin Sert | TEDxIstanbul
Viewed 36 times
Added Aug 15, 2016
Share this story
Email
Embed
Yörüklerin unutulan bir kültürü olan çaput kilim dokumacılığını modern tasarımlarla günümüze uyarlayan üniversite öğrencisi Yasin Sert, namıdiğer Çaputçu, kendisini harekete geçiren enerjinin aslında kendine sorduğu basit bir sorudan geldiğini anlatıyor: “Kullanmadığım kıyafetleri nasıl değerlendirebilirim?” Bu basit soruyla başlayan serüvenin sonunda kendisini nasıl sürdürülebilir moda çalışmalarının içinde bulduğunu samimi üslubuyla paylaşıyor. Çalışmasının başarıya ulaşmasını ise çözümü gelecekte değil geçmişte bulmasına bağlıyor ve vurguluyor: “Lütfen doğru sorular sorun ve cevapları ilk önce geçmişinizde, kültürünüzde arayın”

1993 doğumlu Yasin Sert, Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi. Üniversiteye başladığı yıllarda söylediği “Farklı ama bir yandan da faydalı bir şey yapmalıyım!” sözü, çaylak bir üniversite öğrencisi olarak o zamanlar bir beden büyük geldi Yasin’e. Kullanılmayan kıyafetlerin geri dönüşümü üzerine bir proje yapmayı kafasına koymuşken izlediği bir belgesel onu yörüklerin “çaput kilim dokumacılığı” ile tanıştırdı. Bu dokumacılığın son temsilcilerinden biri olan Faize Teyze’yi bu belgeselle tanıyan Yasin, atladı gitti Balıkesir’in bu köyüne. Çaput kilimin, yerelde “fakirlik sembolü” olarak görülürken modern hayatta ise bir geri dönüşüm metodu olarak kabul edilebileceğine inandı. Bu inançla yürümeye başladığı yol kendisini Chapputz’a götürdü. Gelenek ile modern hayatın arasında kurduğu bu köprüyü ise “tasarım”dan inşa etti.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx