tracking

Subscribe to our daily email of featured TEDxTalks

This video was filmed at an independently organized TEDx event and uploaded by the organizer. To flag a video (good or bad!), use this form.

Unplugged | Jana Kirschner | TEDxBratislava
Viewed 4 times
Added Oct 4, 2016
Share this story
Email
Embed
Janu Kirschner na Slovensku netreba veľmi predstavovať. Populárna sa stala už v roku 1999 po vydaní albumu V cudzom meste . Hoci je známa ako popová speváčka, nenechala sa pohltiť mainstreamom. Jej hudba zostáva originálna a tým si získava uznanie nielen od širokého publika, ale aj kritikov a umelcov. V roku 2005 odišla do Londýna a koncertovala prevažne v zahraničí, no po niekoľkých rokoch sa opäť vrátila k slovenčine. Symbolom toho je titulná skladba k filmu Pokoj v duši. Jej posledný megaúspešný projekt – albumy Moruša čierna a Moruša biela – je označovaný za najodvážnejší hudobný počin na domácej scéne.

Jana Kirschner does not need much introduction in Slovakia. She became popular back in 1999 after the release of her album V cudzom meste (In a strange city). Although she is well – known as a pop singer, she did not become a part of the mainstream. Her music is full of originality and is appreciated not only by the audience but also by critics and artists. In 2005, she moved to London and performed mostly abroad. After a few years she returned to her mother language. The symbol of this is the title track for the movie Pokoj v duši (Soul at Peace). Her latest successful project – albums Moruša čierna (Black mulberry) and Moruša biela (White mulberry) – is described as the most courageous musical act in scene of Slovakia.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx